Poslanec Mikloško a kresťanské hodnoty   

                                                                                      

Vládny návrh novely ústavného zákona, ktorý predložil vo vláde i v NRSR  premiér Robert Fico vyvolal v zákonodarnom zbore dlhú rozpravu. Očakávalo sa to vzhľadom na obsah navrhovaného zákona, ktorý vychádza z potreby ochrany kultúrneho dedičstva zakotveného v preambule Ústavy slovenskej republiky s uznaním manželstva medzi mužom a ženou ako jedinečného zväzku. Novela ústavného zákona ustanovuje postavenie len dvoch pohlaví muža a ženy, pričom muž je otec a žena je matka.

Novela ďalej zdôrazňuje zvrchovanosť Slovenska v základných kultúrno-etických otázkach, pokiaľ ide o ochranu života a ľudskej dôstojnosti, súkromný a rodinný život, manželstvo, a rodičovstvo. Rodičia majú podľa návrhu právo rozhodovať o účasti detí vo výchovno-vzdelávacom procese, ktorý je nad rámec štátneho výchovno-vzdelávacieho programu. „Výchovu a vzdelávanie detí v oblasti formovania intímneho života a sexuálneho správania možno poskytovať len so súhlasom zákonného zástupcu,“ uvádza sa v písomnom materiály.

Prirodzene, paragrafové znenie zákona obsahuje viacero ustanovení, ktoré dvíhalo žlč liberálno-progresívneho tábora v parlamente. Napríklad neprístupnosť náhradného materstva, výrazné obmedzenie osvojenia dieťaťa mimo rodiny, ktorá tvorí len manželský zväzok muža a ženy vyvolávalo odpor aj tzv. ľudsko-právnych mimovládok aj ideológov LGBTI.

Situácia v Národnej rade bola nevyspytateľná. Na schválenie ústavného zákona bolo potrebných 90 hlasov, lenže podľa predbežných prepočtov chýbal jeden hlas. Ukázalo sa, že hľadať chýbajúci hlas v Kresťansko-demokratickom hnutí je mrhanie časom.  Ozval sa nezmieriteľný oponent ústavného zákona bývalý predseda Slovenskej národnej rady (1990 – 1992) „kresťan“ František Mikloško, ktorý sa vyjadril, že súhlasí s obsahom novely, ale nebude za ňu hlasovať, pretože ho predložil Robert Fico a jeho koalícia. Mikloškov postoj márne kritizovali predstavitelia Konferencie biskupov Slovenska. Mikloško im odpovedal ostro a spupne v denníku Postoj, že Konferencia biskupov zasiahla “neprijateľne” do konkrétneho politického rozhodovania . 

Chyba, pán Mikloško, biskupi nezasiahli do politiky, ale z hľadiska principiálnych kresťanských hodnôt apelovali na vaše kresťanské svedomie. Alebo nemajú na to právo? Podľa rímskokatolíckeho kňaza, teológa Martina Šafárika je Mikloškov postoj fatálnou chybou pre jeho osobnú a politickú budúcnosť: „Pán poslanec Mikloško, vy ste nenávisť voči koalícii povýšili nad morálnu povinnosť kresťana“, napísal. Možno sa votrela chyba do hodnotenia samotného poslanca Mikloška, ako naozajstného kresťana, lebo on patrí presvedčením skôr k neoliberálom či progresívcom a dalo by sa povedať, že očividne ladí s hviezdou európskej liberálnej scény českým katolíckym kňazom Tomášom Halíkom.

K osobnostnému profilu nášho najstaršieho súčasného poslanca v NRSR patrí nielen jeho chápanie „kresťanstva“, ale aj jeho postoj k národu, jeho reči a histórii. Mám v živej pamäti ako Matica slovenská, SNS a tisíce Slovákov protestovalo proti prijatiu nového jazykového zákona v novembri v pamätnom roku 1990. Mnohí protestujúci vyhlásili hladovku a stanovali na Námestí SNP v mrazivom počasí kým nedosiahnu prijatie u predsedu Slovenskej národnej rady (SNR) Františka Mikloška (VPN) aby mu predložili svoje požiadavky, že štátnym a úradným jazykom na Slovensku chcú bez výnimky len slovenčinu. Pán predseda Mikloško ich neprijal ani po dvoch týždňoch hladovania a zimy. Mohol si ľudí aspoň vypočuť.

Ešte jedna poznámka, ktorá vyvolala kontroverzie v slovenskej politike. Františk Mikloško prijal na pôde maďarského parlamentu spolu s niektorými poslancami SMK pamätnú medailu k stému výročiu narodenia Tomáša Esterházyho odsúdeného na Slovensku za zločin vlastizrady, spoluprácu Hitlerom s ktorým sa stretol na obede s Hitlerom ohľadom rozdelenia Slovenska medzi Maďarskom a Poľskom aj za aktívnu účasť na formulovaní Viedenskej arbitáže.

Náš dlhoročný poslanec pôvodným povolaním matematik sa pasoval na historika: Vyzdvihoval pozitívne pôsobenie grófa Esterházyho v Slovenskom sneme počas vojny v akejsi publikácii. Nečudujme sa. Mikloško bol osobným priateľom dcéry maďarského hrdinu a mučeníka Alice Esterházy – Malfatti.

Ľudovít Števko, publicista